Czasem mamy wątpliwości gdzie jest nasza parafia, mieszkamy gdzie indziej, zameldowani jesteśmy gdzie indziej. Jeśli dodamy do tego sytuacje częstych wyjazdów za granicę, pytanie staje się na pewno uzasadnione.
Co mówi na ten temat Kodeks Prawa Kanoniczego:
Kan. 515 – § 1. Parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi.
Kan. 518 – Z zasady ogólnej parafia powinna być terytorialna, a więc obejmująca wszystkich wiernych określonego terytorium. Gdzie jednak jest to wskazane, należy tworzyć parafie personalne, określone z racji obrządku, języka, narodowości wiernych, jakiegoś terytorium, albo z innego jeszcze powodu.
Kan. 102 –§ 1. Zamieszkanie stałe nabywa się takim przebywaniem na terytorium jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam na stałe, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo trwało przez pełnych pięć lat.
§ 2. Tymczasowe zamieszkanie nabywa się przez takie przebywanie na terenie jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam przynajmniej przez trzy miesiące, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy.
§ 3. Stałe lub tymczasowe zamieszkanie na terenie parafii nazywa się parafialnym; na terenie diecezji – chociażby nie w parafii – diecezjalnym.
Kan. 107 – § 1. Zarówno przez zamieszkanie stałe jak i tymczasowe, każdy uzyskuje własnego proboszcza oraz ordynariusza.
Wnioski z powyższego zestawienia Kanonów:
Prawo Kanoniczne nie posługuje się pojęciem „zameldowania”. Przynależność do parafii zależy od „zamieszkania” czyli faktycznego przebywania na terytorium parafii. Dlatego w zwykłej sytuacji, wszelkie formalności dotyczące udzielania sakramentów chrztu, I komunii św., bierzmowania, małżeństwa oraz celebracji pogrzebu katolickiego są prowadzone zgodnie z przepisami Prawa Kanoniczego czyli wg zamieszkania w parafii, a nie zameldowania
Dobrym obyczajem jest, że nowi mieszkańcy naszej parafii zgłaszają w kancelarii fakt swojego zamieszkania.
ks. Proboszcz
Kancelaria parafialna:
jest miejscem, w którym oprócz zamawiania intencji mszalnych czy rozmów duszpasterskich, załatwiane są także sprawy urzędowe związane z przyjmowaniem poszczególnych sakramentów, wydawane są różnego typu zaświadczenia, itp. Poniżej przedstawiam odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości wśród naszych parafian.
Jak rozumiemy termin „Parafianin”?
Parafianin to osoba mieszkająca na obszarze terytorialnie należącym do danej parafii. Granice parafii zatwierdzane są przez Kurię Diecezjalną i nie mogą być zmieniane przez poszczególnych proboszczów bez zgody Księdza Biskupa. Podobnie też żadna osoba nie może sama formalnie zmienić swojej przynależności do parafii.
Co oznacza termin „Parafia miejsca zamieszkania”?
To parafia, na terenie której obecnie dana osoba mieszka. Nie ma znaczenia miejsce zameldowania ani też czas, od jakiego mieszka na terenie parafii – zmieniając miejsce zamieszkania automatycznie (jeszcze tego samego dnia) przynależy do nowej parafii.
Która parafia ma prawo wystawić różnego typu świadectwa, zaświadczenia czy zgody?
– wyłącznie parafia miejsca zamieszkania ma prawo wydać np. zaświadczenie o możliwości zostania rodzicem chrzestnym, zgodę na chrzest poza parafią czy przeprowadzić rozmowę kanoniczno-duszpasterską z narzeczonymi,
– świadectwa przyjęcia sakramentów, np. chrztu św., wystawia wyłącznie parafia, w której sakrament został przyjęty.
Co zrobić, kiedy dana osoba nie widnieje w kartotece parafialnej, a pragnie zostać rodzicem chrzestnym lub uzyskać zgodę na chrzest dziecka poza parafią?
Jeżeli dana osoba nie widnieje jeszcze w bazie parafii, wówczas należy najpierw założyć kartotekę w kancelarii parafialnej i na tej podstawie kancelaria ma obowiązek wydać stosowny dokument.
Kiedy wymagana jest zgoda parafii miejsca zamieszkania, aby przyjąć sakramenty w innej parafii?
– chrzest – jeżeli rodzice pragną ochrzcić dziecko poza swoją parafią, wówczas należy udać się do swojej kancelarii parafialnej i poprosić o zgodę na chrzest poza parafią. Taką pisemną zgodę następnie składają w parafii, w której dziecko przyjmie chrzest,
– małżeństwo – obie parafie narzeczonych mają równorzędne prawo do spisania protokołu z rozmów kanoniczno-duszpasterskich i w obu parafiach narzeczeni mogą zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Jeżeli pragną zawrzeć związek małżeński poza swoimi parafiami, wówczas spisują protokół w jednej ze swoich parafii (parafia następnie wystawia licencję do asystowania przy małżeństwie parafii, w której odbędzie się ślub) lub wystawia zgodę na przeprowadzenie rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi parafii, w której narzeczeni pragną zawrzeć związek małżeński,
Pamiętajmy! W sprawach urzędowych należy opierać się na zasadzie, iż nie jest ważne miejsce zameldowania, lecz aktualnego zamieszkania!
ks. Proboszcz